İNDİRİM!
İNDİRİM!
TÜM KATEGORİLERİ GÖRÜNTÜLE
TÜM KATEGORİLERİ GÖRÜNTÜLE
1 Yıl Önce
225 Görüntülenme 8 dakika, 7 saniye

Birden Fazla YouTube Kanalı Nasıl Yönetilir?

Birden Fazla YouTube Kanalı Nasıl Yönetilir?

Birden fazla YouTube kanalı yönetmek, içerik üreticileri ve dijital pazarlamacılar için heyecan verici bir amaç olabilir. Bu durum, geniş bir izleyici kitlesine erişmek ve farklı hedef kitlelere hitap etmek için harika bir fırsat sunar. 

Ancak, bu kadar çok kanalı aynı anda yönetmek, zamanlamayı, içerik stratejisini ve etkili bir organizasyonu gerektiren karmaşık bir görevdir. 

Bu makalede, birden fazla YouTube kanalını nasıl yöneteceğinizi öğrenmek için kullanabileceğiniz ipuçlarına odaklanacağız. Bu ipuçları, içerik üreticilerine ve dijital pazarlamacılara, kanallarının büyümesini ve başarılı bir şekilde yönetilmesini sağlama konusunda yardımcı olacaktır. 

Unutmayın, birden fazla kanal yönetmek, zorlu bir iş olabilir, ancak doğru strateji ve yöntemlerle, bu hedefe ulaşmanız mümkün olacaktır.

Birden Fazla YouTube Kanalı Nasıl Yönetilir?

Kişiler, markalar ve işletmeler, ilgili abonelerden oluşan bir kitle oluşturmak ve ürün veya hizmetleri tanıtmak için, genellikle YouTube'da bir kanal oluşturur.

Öyleyse, birden fazla YouTube kanalını etkin bir şekilde yönetmek mümkün müdür?

Bu makale, YouTube'daki varlığınızı bir profesyonel gibi yönetmenize yardımcı olacak ipuçlarını ve araçları içeriyor.

Neden Birden Çok YouTube Kanalınız Olmalı?

Platformda 50'ye kadar kanal oluşturabilirsiniz ve bunu yapmak isteyebileceğiniz veya buna ihtiyaç duyabileceğiniz birkaç neden var. Bazıları aşağıda listelendiği gibidir:

1. Daha İyi Aranabilirlik ve Görünürlük İçin

Belirli bir markanın seyahat videolarını beğendiğinizi düşünün. Kesinlikle onları online olarak kolayca arayıp bulabilmek istersiniz .

O markadan tamamen ayrı bir kanalda, seyahate dair her şeyin konuşulduğu bir kanal işinizi kolaylaştıracaktır.

Aynı zamanda markaya daha iyi görünürlük kazandıracak ve bunu da, daha hızlı bir şekilde gerçekleştirecektir.

2. Daha Geniş Bir Kitle Etkileşimi İçin

Kitle tabanınız 10.000'den fazla aboneyse, onların ihtiyaçlarına uygun özel bir kanala sahip olmak, uygun bir fikir olmaz mıydı?

Tıpkı burada Nike'ın yaptığı gibi ayrı bir takipçi grubu için özel bir kanala sahip olmak, sonunda onların güvenini ve sadakatini size kazandıracak mantıklı bir fikirdir.

3. Daha İyi İşbirliği İçin

Diğer YouTuber'larla ortak bir proje üzerinde çalışıyorsanız, bunun için ayrı bir kanal oluşturmak mantıklı olabilir.

Özel bir kanal, içeriğinizi takip etmeyi kolaylaştıracak ve proje çevresinde bir topluluk duygusu oluşturmaya yardımcı olacaktır.

4. Kişisel ve Mesleki Hayatı Ayrı Tutmak İçin

Son olarak, kişisel ve profesyonel yaşamınızı ayrı tutmak için, ayrı kanallar da oluşturmak isteyebilirsiniz.

Başka bir deyişle, vlog'larınız ve kişisel güncellemeleriniz için bir kanalınız ve işletmeniz veya markanız için bir kanalınız olabilir.

İçeriğinizi bölümlere ayırmak, iki alanda birden fazla işlem yapmaktan ve hedef kitlenizin kafasını karıştırmaktan kaçınmanın harika bir yolu olabilir.

Birden Fazla YouTube Kanalı Nasıl Oluşturulur?

Neden birden fazla YouTube kanalına sahip olmanız gerektiğine ve ikincil (veya üçüncül) YouTube kanalınızı oluşturmaya hazır mısınız? 

1. Adım: Giriş Yapın; YouTube hesapları oluşturmak istediğiniz Google hesabında oturum açın

2. Adım: Hesabınızın Kanal Listesine gidin; YouTube'a girdikten sonra, ayarlar altındaki hesap kanallarınızın listesine gidin. “Tüm kanalları göster” yazan yere gidin.

3. Adım: Kanalınızı Oluşturun

'Yeni Kanal Oluştur'u tıklayarak yeni kanalınızı oluşturun. Bir kanal adı seçmeyi, kanal resmi eklemeyi vb. içerecek olan geleneksel kurulum aşamalarını takip ederek, yeni kanalınızı oluşturabilirsiniz.

Tebrikler! Az önce ikinci bir YouTube kanalı oluşturdunuz ve benzersiz içerik yayınlama yolundasınız.

Birden Fazla YouTube Hesabı Nasıl Yönetilir?

Birden fazla YouTube kanalına sahip olmanın faydalı olabileceğini unutmamak önemlidir. Ancak bunun, sizin için fazladan çalışma gerektirmediği anlamına gelmeyeceğini unutmayın.

İçeriği çok sayıda kanalda yayınlamak ve yönetmek zaman, çaba ve organizasyon gerektirir. Neyse ki, bunları optimize etmenin birkaç yolu var.

Birden fazla YouTube kanalını etkili bir şekilde yönetmenize yardımcı olacak birkaç ipucu:

1. Bir İçerik Takvimi Oluşturun

İçeriğinizin tüm kanallarınızda iyi organize edilmesi ve tutarlı olmasını sağlamak için, bir içerik takvimi oluşturmak iyi bir fikirdir. Bir takvim; neyi, hangi kanalda ne zaman yayınlayacağınızı planlamanıza yardımcı olur. İlerlemenizi takip etmenizi kolaylaştırır.

2. Mümkün Olan Yerlerde Otomatikleştirin

Birden çok YouTube kanalı çalıştırırken, otomatikleştirebileceğiniz birkaç görev vardır.

İçeriğinizi planlamanıza ve yayınlamanıza yardımcı olması için, Instafly gibi bir araç kullanabilirsiniz . Bu görevleri otomatikleştirmek, uzun vadede size zaman ve enerji tasarrufu sağlayacaktır.

3. Yetki Verin ve Yardım alın

Her şeyi bağımsız olarak yönetmekte zorlanıyorsanız, her zaman işin bir kısmını devredebilir veya dış kaynak kullanabilirsiniz.

Örneğin, kanalınızı yönetmenin teknik yönlerinde size yardımcı olması için birini tutabilir veya belirli türde içeriklerin oluşturulması için, dışarıdan hizmet alabilirsiniz.

4. Doğru Araçları Kullanın

Birçok farklı araç, birden çok YouTube kanalını etkili bir şekilde yönetmenize yardımcı olabilir.

Bunlara sosyal medya yönetim araçları, video düzenleme yazılımı ve analiz platformları dahildir.

Doğru araçları kullanarak zamandan ve enerjiden tasarruf edebileceksiniz ve ayrıca kanalınızın performansı hakkında daha fazla bilgi edinebileceksiniz.

Birden Fazla YouTube Hesabını Yönetmenize Yardımcı Olacak Araçlar

İster iki, ister üç, ister elli YouTube kanalınız olsun, onları yönetme çabalarınız, ancak kullandığınız araçlar kadar başarılı olacaktır. Doğru kaynaklar, içerik oluşturma sürecini kolaylaştırabilir, yoğun işleri otomatikleştirebilir ve hatta hedef kitlenizi daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir.

İşte sizin için en iyi YouTube yönetim araçlarından bazıları:

YouTube Anahtar Kelime Araştırma Araçları

Anahtar kelime araçları, kullanıcıların sıklıkla hangi anahtar kelimeleri aradığına dair fikir verebilir ve daha geniş bir kitleye ulaşmanıza ve videolarınızı onları izlemekle ilgilenen kişilerin önüne çıkarmanıza yardımcı olabilir.

Popüler YouTube anahtar kelime araçlarından bazıları şunlardır:

Vidiq: YouTube ile ilgili her şey için paha biçilmez bir kaynaktır. Kapsamlı bir anahtar kelime araştırma ve denetim araçları kitaplığına ve geniş bir eğitim içeriği kitaplığına sahiptir.

Anahtar Kelime Aracı: uzun kuyruklu SEO anahtar kelimeleri oluşturmak için ücretsiz bir SaaS platformudur.

YouTube İçerik Oluşturma Araçları

Yüksek kaliteli YouTube içeriği oluşturmak, zaman, çaba ve doğru araçlar gerektirir. İçeriğiniz için yeni fikirler bulmanıza yardımcı olabilecek yaratıcı kaynakların yanı sıra, profesyonel görünümlü videolar oluşturmak için kullanabileceğiniz birkaç çevrimiçi platform vardır. 

Envato Elements: çarpıcı YouTube videoları hazırlarken kullanabileceğiniz, profesyonel yaratıcı varlıklardan oluşan bir kitaplıktır. Video şablonlarından müziğe kadar her şeye sahiptir ve aylık veya yıllık abonelikle sınırsız indirme imkanı sunar.

Canva: ücretsiz bir grafik tasarım platformudur. Bu, aylık veya yıllık abonelik gibi kolayca üyelik oluşturmanıza olanak tanır. YouTube kanalınız için YouTube kapak resmi ve küçük resimleri için kullanabilirsiniz.

Placeit: çok sayıda akıllı şablon koleksiyonu sunar. Video oluşturmayı basitleştiren ve sonunda YouTube kanal yönetimine yardımcı olan bir uygulamadır.

Movavi Video Editor: YouTube videolarını düzenlemek için ihtiyacınız olan her şeye sahip, kullanıcı dostu bir video düzenleyicidir. Çekimlerinizi yükleyin, filtreler, efektler, başlıklar ve geçişler uygulayın, projenizi istediğiniz formatta kaydedin ve YouTube'da paylaşın. Temel özelliklerin yanı sıra, bu video düzenleme yazılımı, bir renk anahtarı, resim içinde resim, videonun gürültüden arındırılması, ölçeklenmesi ve dengelenmesi için yapay zeka destekli araçlar ve daha fazlasını sunar.

YouTube Performansı ve Dağıtım Araçları

YouTube performans ve dağıtım araçları, videolarınızı SEO için optimize etmenize, içeriğinizi sosyal medyada tanıtmanıza ve hatta zaman içindeki ilerlemenizi izlemenize yardımcı olabilir. 

İşte birkaç harika kaynak:

YouTube Studio: Hareket halindeyken kanalınızı izlemeyi ve yönetmeyi kolaylaştırır.

TubeBuddy: kanalınızın içeriğini ve performansını optimize etmek için kullanabileceğiniz bir YouTube uzantısıdır.

Stratejik olarak kullanıldığında, farkındalığı artırmaktan, satışlar oluşturmaya kadar çeşitli pazarlama hedeflerine ulaşmak için, YouTube kanallarınızdan yararlanabilirsiniz.

Birden çok YouTube kanalını yönetiyorsanız, doğru araçlar ve kaynaklar, hayatınızı çok daha kolaylaştırabilir.

Birçok çevrimiçi platform ve araç, anahtar kelime araştırmasından içerik oluşturmaya ve dağıtmaya kadar, çevrimiçi varlığınızı etkili bir şekilde yönetmenize yardımcı olabilir.

BENZER BLOG BAŞLIKLARI
Birden Fazla Sosyal Medya Hesabı Nasıl Yönetilir?

Birden Fazla Sosyal Medya Hesabı Yönetme sanatını öğrenin! Etkili yöntemlerle hesaplarınızı kontrol altına alarak sosyal medyada başarıya ulaşın.

1 Yıl Önce